ЗНО - 2015
Керівникам навчальних закладів, педагогам, учням 11-х класів, батькам
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 16 грудня 2014 року № 1475 «Про затвердження Календарного плану проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2015 році» пропонуємо до вашої уваги терміни проведення ЗНО у 2015 р.:
українська мова і література - 24.04.2015
французька мова - 03.06.2015
німецька мова - 05.06.2015
іспанська мова - 08.06.2015
англійська мова - 10.06.2015
математика - 12.06.2015
російська мова - 15.06.2015
біологія - 17.06.2015
історія України - 19.06.2015
фізика - 22.06.2015
географія - 24.06.2015
хімія - 26.06.2015
Українським центром оцінювання якості освіти розроблено проект Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, що розміщено в розділі "Запрошуємо до обговорення".
Зауваження та пропозиції до проекту документа приймаються до 7 листопада. Електронна адреса: propos@testportal.com.ua
Українським центром оцінювання якості освіти надіслано лист керівникам шкіл, ліцеїв, гімназії з додатковими роз'ясненнями щодо процедури проведення ЗНО в 2015 році.
Просимо ознайомитися й довести до відома педагогів, учнів 11-х класів, батьків, розмістити інформацію в куточках "Готуємося до ЗНО".
Лист УЦОЯО від 27.10.2014
У розділі "Нормативне забезпечення. ЗНО" розміщений наказ МОНУ від 17 жовтня 2014 року № 1177 «Про підготовку до проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2015 році».
Наказом визначено, що:
• ЗНО пройде з з української мови і літератури, математики, історії України, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської та французької мов;
• тести з української мови і літератури, математики будуть двох рівнів складності (базового та поглибленого);
• тести з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії перекладуть кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами;
• календарний план підготовки до ЗНО буде розроблено до 20 листопада 2014 року;
• Українським центром оцінювання якості освіти разом із департаментами вищої та загальної середньої освіти проводитиметься роз'яснювальна робота серед громадськості та випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти щодо порядку та особливостей проведення зовнішнього незалежного оцінювання, використання його результатів під час вступу до вищих навчальних закладів та зарахування як державної підсумкової атестації за курс повної загальної середньої освіти.
Крім того, нагадуємо, що Українським центром оцінювання якості освіти видано наказ від 16.10.2014 №106 «Про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2015 році».
Відповідно до наказу пробне ЗНО відбудеться з таких навчальних предметів:
• української мови і літератури - 21 березня 2015 року;
• англійської мови, біології, географії, іспанської мови, історії України, математики, німецької мови, російської мови, фізики, французької мови, хімії -28 березня 2015 року.
Реєстрація осіб, які виявили бажання взяти участь у пробному ЗНО, здійснюється з 01 листопада до 15 грудня 2014 року.
Учасники пробного ЗНО отримають можливість виконати завдання з української мови і літератури, математики двох рівнів складності: базового та поглибленого.
Додатково радимо ознайомитися з інтерв’ю директора УЦОЯО Ігоря Лікарчука газеті "Дзеркало тижня України", де він розповів про новації у проведенні ЗНО-2015.
У розділі "Нормативне забезпечення. ЗНО" розміщений наказ МОНУ від 17 жовтня 2014 року № 1177 «Про підготовку до проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України в 2015 році».
Наказом визначено, що:
•ЗНО пройде з з української мови і літератури, математики, історії України, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, російської та французької мов;
•тести з української мови і літератури, математики будуть двох рівнів складності (базового та поглибленого);
•тести з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії перекладуть кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами;
•календарний план підготовки до ЗНО буде розроблено до 20 листопада 2014 року;
•Українським центром оцінювання якості освіти разом із департаментами вищої та загальної середньої освіти проводитиметься роз'яснювальна робота серед громадськості та випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти щодо порядку та особливостей проведення зовнішнього незалежного оцінювання, використання його результатів під час вступу до вищих навчальних закладів та зарахування як державної підсумкової атестації за курс повної загальної середньої освіти.
Крім того, нагадуємо, що Українським центром оцінювання якості освіти видано наказ від 16.10.2014 №106 «Про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2015 році».
Відповідно до наказу пробне ЗНО відбудеться з таких навчальних предметів:
•української мови і літератури - 21 березня 2015 року;
•англійської мови, біології, географії, іспанської мови, історії України, математики, німецької мови, російської мови, фізики, французької мови, хімії -28 березня 2015 року.
Реєстрація осіб, які виявили бажання взяти участь у пробному ЗНО, здійснюється з 01 листопада до 15 грудня 2014 року.
Учасники пробного ЗНО отримають можливість виконати завдання з української мови і літератури, математики двох рівнів складності: базового та поглибленого.
Міністерство освіти і науки України затвердило 15 жовтня нові умови вступу до ВНЗ (Наказ Міністерства № 1172 від 15.10.2014 ).
З нововведеннями ознайомила перший заступник Міністра освіти і науки Інна Совсун на брифінгу в Будинку Уряду 17 жовтня.
Зокрема, чітко встановлені обмеження на прийом сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання: вузи матимуть право приймати сертифікати лише поточного навчального року.
Перший заступник Міністра зазначила, що в умовах прийому до ВНЗ на 2015 рік немає встановлених мінімальних прохідних балів. «Будь-хто, хто має сертифікат ЗНО, за визначенням має право для участі у вступній кампанії. Ті, хто не склав тест, сертифікат з цього предмету вони не отримають». Разом з цим в умовах прийому збережено правило для вузів встановлювати мінімальний прохідний бал.
Окрім того, у Законі України «Про вищу освіту» є вимога про присвоєння різним складовим конкурсного бала певних коефіцієнтів в залежності від пріоритетності предмета. Перелік предметів, із яких потрібно пройти ЗНО, формується самими вузами.
Особливу увагу перший заступник Міністра освіти і науки звернула на нову процедуру розподілу місць державного замовлення.
Вона також повідомила, що прийом документів вступників розпочнеться 10 липня, а закінчиться 1 серпня о 10:00. Списки рекомендованих до зарахування будуть оприлюднені 2 серпня. Усіх абітурієнтів зараховуватимуть у першу хвилю. Це відбуватимуться завдяки тому, що кожен вступник, який має право подавати 15 заяв (по три заяви в п’ять вузів), повинен виставити пріоритетність кожної заяви.
9 жовтня в Міністерстві освіти і науки України за участю заступника Міністра освіти і науки Павла Полянського та директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука відбулася прес-конференція щодо особливостей державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання у 2015 році.
Під час прес-конференції Павло Полянський зауважив, що цього навчального року МОН та УЦОЯО створюють єдині тести для оцінювання знань випускників лише з української мови; складання ж іспитів розпочнеться вже з квітня.
Заступник Міністра нагадав, що у 2015 році в старшій школі передбачаються іспити з української мови (у поєднанні з ЗНО), математики чи історії України та третього предмета за вибором учня. Окрім того, ДПА вперше проходитиме не за збірниками, а винятково за завданнями, які розроблятимуть школи.
Павло Полянський наголосив, що державна підсумкова атестація як оцінювання знань учня при завершенні початкової школи (4 клас), основної школи (9 клас) та старшої школи (11 клас) не може бути відмінена. Ця норма визнана Законом України та діє з 1999 року.
У свою чергу, директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук наголосив, що всі випускників 11-х класів складатимуть ЗНО та ДПА з української мови за єдиними тестами.
Також Ігор Лікарчук звернув увагу на інші нововедення, які запроваджуватимуться в ЗНО. Зокрема, при оцінюванні результатів зовнішнього незалежного оцінювання скасують бали, що існували до тепер, та введуть показники «склав» чи «не склав». На яку кількість запитань треба відповісти абітурієнту, щоб скласти ЗНО - визначатимуть експерти.
Окрім того, вводяться тести двох рівнів з математики, української мови та літератури (рівень А – легший; рівень Б – складніший). Університети самостійно визначатимуть в правилах прийому, тест якого рівня має здати абітурієнт для зарахування на певний напрям та спеціальність.
З наступного року вищі навчальні заклади відмовляться приймати сертифікати ЗНО попередніх років. За словами директора УЦОЯО, цього навчального року не буде тестів зі всесвітньої історії та світової літератури, оскільки сертифікати з цих предметів ВНЗ вимагають вкрай рідко.
Затверджено перелік предметів ЗНО на 2015 рік
У Міністерстві освіти і науки підписано наказ, яким унормовано деякі питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання для осіб, які у 2015 році виявлять бажання вступати до вищих навчальних закладів України.
Зокрема, документом затверджено перелік навчальних предметів, з яких буде проведено зовнішнє незалежне оцінювання результатів навчання абітурієнтів, які вони здобули на основі повної загальної середньої освіти.
Враховуючи те, що Міністерство освіти відмовилося від проведення тестування з всесвітньої історії та світової літератури, зовнішнє незалежне оцінювання у 2015 році буде проведено з 12 навчальних предметів: української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, а також з англійської, німецької , французької, іспанської та російської мов.
Наказом передбачено, що кожен зареєстрований учасник зовнішнього незалежного оцінювання матиме право скласти тести не більш як із чотирьох навчальних предметів.
ЗНО з української мови і літератури традиційно буде обов’язковим для усіх абітурієнтів, які бажають здобувати вищу освіту за ступенем молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста) та бакалавра (спеціаліста або магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань).
Також документом передбачено, що результати базового рівня ЗНО з української мови і літератури будуть зараховані як результати державної підсумкової атестації за курс повної загальної середньої освіти для всіх випускників старшої школи загальноосвітніх навчальних закладів.
4За матеріалами сайта Міністерства освіти і науки
Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 30.12.2013 № 1/9-907 «Про інтернет-ресурс для вчителів і учнів «Яндекс. ЗНО» департамент освіти, науки та молоді інформує, що на порталі www.yandex.ua запущено безкоштовний інтернет-ресурс для вчителів і учнів «Яндекс. ЗНО» (http://zno.yandex.ua/). Проект базується на офіційних матеріалах Українського центру оцінювання якості освіти і містить онлайн-тести з усіх навчальних предметів, з яких проводилося ЗНО у 2010–2013 роках (українською та російською мовами).
Ресурс «Яндекс. ЗНО» може використовуватися як один із елементів підготовки майбутніх абітурієнтів до зовнішнього незалежного оцінювання. Разом з тим наголошуємо, що для успішного проходження ЗНО абітурієнт має засвоїти увесь теоретичний навчальний матеріал, тому основний етап підготовки до ЗНО відбувається за навчальними посібниками для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до навчальних програм ЗНО.
Після засвоєння основного навчального матеріалу учні можуть за допомогою цього ресурсу перевірити свої можливості та орієнтовно визначити результат тестування: скільки часу було витрачено, скільки завдань вирішено правильно, у відповідях на які питання були допущені помилки, скільки балів було б набрано на реальному тестуванні.